26
07
    
Napisał (Maverick) w Podstawy @ 26-lipiec-2007

Co to jest domena i do czego służy chyba każdy wie, ku przypomnieniu domena jest nazwą, którą dostajemy gdy pytamy się kogoś o jego adres strony internetowej. Zazwyczaj zapytamy: „Jaki jest adres Twojej strony?” rzadziej pytamy się: „Jaką masz nazwę domeny?”. Odpowiedzią w moim przypadku będzie: „optymalizacjastron.com”. Czyli optymalizacjastron.com jest tą tajemniczą domeną.

 

TwojaDomena.com

 

Prosto i krótko

Wybierając nazwę domeny dla swojej strony internetowej, prywatnej czy biznesowej należy kierować się zasadą: krótko, prosto i na temat. Zanim wybierzesz nazwe domeny musisz przeanalizować kilka spraw. Począwszy od tego jak się będzie miała domena do słów kluczowych (keywords), do usług (produktów) oferowanych na Twojej stronie, jak domena będzie wygladać na wizytówkach i drukach reklamowych (długoś nazwy) i najważniejsze, czy jest łatwo zapamiętywalna. Również należy pamiętać o łatwości zapisywania takiej domeny, tzn. pozycjonowanie4you.com i pozycjonowanieforyou.com to są dwie różne nazwy, lecz dyktowanie (przez telefon) takiej nazwy może sprawić kłopoty z pisownią i co z tym idzie, otworzeniem takiej strony w przeglądarce.

Zapamiętać nazwę

Jednym z kluczy do sukcesu, jest aby szczęśliwie wybrana przez was domena (nazwa) była łatwo zapamiętana przez klienta (odwiedzającego). Krótka i łatwa nazwa, zawierająca wyraz(y) łatwo zapamiętywane, to jest to co tygrysy lubią najbardziej! Nazwy w stylu 4rjui.com dość, że nic nie znaczą to i ciężko jest je wytłumaczyć a jeszcze bardziej zapamiętać.

Domena a produkty

Nazwa Twojej domeny powinna odpowiadać usługom (produktom) które sprzedajesz. Jeśli sprzedajesz części komputerowe to domena musi odpowiadać przynajmniej w części temu co oferujesz. Przykładowo, idealnie byłoby mieć domenę komputery.com gdy prowadzisz sklep komputerowy.

.com czy .pl

Z doświadczenia wiem, że nie ma znaczenia co jest po kropce, czyli dot cokolwiek. Marketing internetowy w różnych regionach świata promuje różne końcówki w domenach. Na rynku amerykańskim jeśli się mówi jakąś nazwę, to automatycznie wszyscy wiedzą, że na końcu będzie .com. Dlatego domeny .com są najlepsze ale i trudne do upolowania. Na rynku polskim liczą się tylko dwie domeny .pl i .com.pl. Jakie jest najlepsze wyjście z tej sytuacji? Zakupić domenę .com i .pl wtedy mamy pewność, że posiadamy najbardziej popularną domenę w całym internecie .com oraz najbardziej popularną domenę na swoim podwórku czyli .pl

Gdzie kupić domeny?

Dla domen .com jest tylko jedno, najlepsze i największe miejsce w sieci GoDaddy.com, jest to największa i najstabilniejsza firma oferująca domeny (niestety nie sprzedają domen .pl). GoDaddy.com również sprzedaje inne usługi internetowe. Co do domen polskich, to proszę się również kierować tym samym, czyli stabilnością i opinią o firmie sprzedającej domeny. Jak zaczynałem przygodę z internetem to była tylko jedna firma która sprzedawała domeny .pl, był to NASK, na pewno dalej istnieje, chodź teraz znajdziecie kilka innych, tańszych i lepszych firm hostingowych dla swojej domeny dot pl. Jako hosting to szczerze polecam HostGator.com, jestem z nimi już od ponad dekady i są po prostu najlepsi bez dwóch zdań.

 

Dash czy bez dash

 

Z dash czy bez dash?

Dash jest to znak „-” używany bardzo często w zastępstwie spacji w nazwach kilku-wyrazowych. Dash można zastąpić kilkoma innymi znakami np. „_” lub „+” w przypadku nazwy plików i katalogów. Wybierając domenę najlepiej jest aby domena była jednym ciągiem znaków, np. optymalizacjastron.com, jeśli jednak ta nazwa jest zajęta i nie ma innej do wyboru proponuję poszukać np. optymalizacja-stron.com. Google bardziej lubi „-” niż „_”, także jeśli zachodzi potrzeba to najlepiej jest używać znaku „-” jako łącznika między wyrazami. Warto wyrobić sobie nawyk, aby nigdy nie używać spacji w nazwach plików, czy to plików na waszych dyskach twardych czy na serwerach wirtualnych, zawsze używaj znaku „-” jako łącznika.

Podsumowując

Wybrana przez was domena powinna być krótka, łatwa do zapamiętania i powinna zawierać główny(e) keywords usług lub produktów przez was oferowanych.


Komentarze:
online napisał w 23-grudzień-2009

Dzieki za ciekawy blog

web design blog napisał w 1-luty-2010

Ciekawy artykuł na temat domen ale z kilkoma rzeczami bym się nie zgodził ale ogólna ocena -5 pozdrawiam autora

Seba napisał w 16-luty-2011

Pozdrawiam, cakiem ciekawe merytorycznie choć pewne żeczy powali nie na czasie.
OCENA 5+

Raf napisał w 19-kwiecień-2011

Ciekawy artykuł fajnie by było gdybyś dodał coś na temat znaczenia wybierania domeny a konkurenacja która uzywa tych słów kluczowych relatywnych do domeny którą chcemy wybrać .
Pozdrawiam Raf.

Apir napisał w 2-lipiec-2011

Krótka i łatwa nazwa domeny to jeden z warunków że firma będzie rozpoznawalna

Marcin Wesel napisał w 10-luty-2012

Generalnie domeny z kreską „-” pozycjonuje się łatwiej. Ludzie najczęściej linkują do naszej strony podając nazwę jej domeny. Mając kreskę w nazwie wskazujemy jasno na dwa wyrazy, które określają poruszaną tematykę. Gość nie musi się domyślać, gdzie znajduje się ukryta spacja rozdzielająca wyrazy.

Jedyne utrudnienie stanowi dyktowanie nazwy takiej domeny, a właściwie jego czas.

Albar napisał w 14-luty-2014

Artykuł przydatny, , przydał by sie ranking z cenami za domene

Projektowanie stron internetowych Warszawa napisał w 14-kwiecień-2014

Obecnie nazwa traci na znaczeniu, ważniejsze są tytuł, optymalizacja, odpowiednie linkowanie. ’-’ w nazwie też już nie jest konieczny.

Twój komentarz

Imię (Nick): 
Email: 
URL: 
Komentarz: