20
02
    
Napisał (Maverick) w Praktyka @ 20-Luty-2010

Jeśli mówimy o pozycjonowaniu strony, to nie można zapomnieć o linkach prowadzących do naszej strony. W końcu w nich jest główna siła czy jesteśmy tam na górze czy daleko na dole. Mowa tutaj o linkach przychodzących (Incoming Links) z innych stron na naszą.

Czym jest link do naszej strony?

Link (Hyperlink) jest to odnośnik prowadzący z jednej strony na drugą w tym przypadku może być to odnośnik na stronie u znajomego lub w katalogu stron który prowadzi do naszej strony.

 

Hyperlink

 

Każdy link posiada tytuł (Anchor Text, Link Label) który jest pozycjonowanym wyrazem. Czyli jeśli pozycjonujemy stronę na „Kluski Śląskie” to linki do naszej strony powinny być zatytułowane „Kluski Śląskie”. Jako przykład proszę kliknąć na jeden z linków pod „Polecane strony” w menu po prawej stronie.

Jaka jest „siła” linków?

Czy Google uważa, że link ze strony kolegi Janka jest taki sam jak link od koleżanki Marysi. W 90% siła linków jest taka sama, czyli nie ma znaczenia gdzie umieszczamy linki, ważne aby było ich dużo, im więcej tym lepiej. W pozostałych przypadkach mówimy o linkach które są na stronach z wysokim Page Rank, takie linki są wyjątkowo cenne ale i strasznie ciężkie do zdobycia, generalnie bez dużych pieniędzy albo znajomych webmasterów możemy o takich linkach zapomnieć. Przykładowo jeden link do naszej strony który byłby na głównej stronie ibm.com albo na amazon.com będzie „mocniejszy” niż setki linków w katalogach stron (web directory) czy na preclach (presell page). Dla utrudnienia wspomnę tylko, że Google widzi z jakiego adresu IP są linki, czyli jeśli mamy 100 linków z tego samego IP to one nie są wiele warte.

Ile potrzebuję linków aby być na Top 10?

W zależności na jakie słowo kluczowe pozycjonujemy swoją strone i czy nasza domena zawiera to słowo kluczowe w całości, w pewnej części lub wogóle nie ma powiązania, to będziemy potrzebować pewną ilość linków. Ile? Czasami wogóle nie trzeba linków jeśli słowo kluczowe jest nazwą naszej domeny, no ale takich szczęściarzy to już nie wielu zostało.

 

Siec Linków

 

Ta liczba jest różna 10, 100, 5000… albo i więcej, wszystko zależy od tego na jakie słowo pozycjonujemy. W większości przypadków można przyjąć, że będzie to pomiędzy 500-1500 przychodzących linków.

Gdzie umieszczać linki?

Jak zdobyć kilkaset lub więcej linków przychodzących? Nie jest to łatwe, zajmuje dużo czasu i pracy, dlatego zawsze mówię klientom, że pierwsze efekty powinno być widać po 6-8 miesiącach, chodź też nie mogę tego zagwarantować. Najpopularniejszą metodą zdobywania linków są to linki w katalogach stron, w większości przypadków używanie katalogów jest bezpłatne. Różnego rodzaju systemy wymiany linków, precle i blogi również doskonale się nadają.

 

 

Dobrze przy dodawaniu linków jest tworzyć bazę danych, gdzie można umieszczać linki. Taka baza z czasem zrobi się bardzo duża i przydatna. Inną metodą jest kupowanie linków, cena jednego linka bez terminu wygaśnięcia waha się od $15-$50 za link, w zależności od Page Rank strony na której ten link będzie. Google oficjalnie zakazuje handlowania linkami, ale nieoficjalnie można sporo zarobić na takim towarze jeśli ma się spore zasoby (Link Farm) w swoim posiadaniu.

Automaty do linkowania czy dodawanie ręczne?

W internecie można zdobyć różne programy (Website Submitter) do automatycznego lub pół-automatycznego dodowania stron. Czy te programy są pomocne? Napewno nie zaszkodzą przy pozycjonowaniu. Jedyna uwaga, to aby przy używaniu takich programów otworzyć sobie nowy email tylko i wyłącznie do tego celu, dlaczego? Bo bardzo szybko na ten email będzie przychodziło tony spamu, a tego nie chcemy na swojej prywatnej skrzynce.

Dodawanie ręczne linków, czyli znalezienie katalogu, dodanie strony, potwierdzenie dodania, itd. jest dość czasochłonne i strasznie monotonne, ale kto powiedział, że pozycjonowanie stron jest łatwe i tanie? Zarówno automaty do dodawania i dodawanie ręczne jest dobre, trzeba tylko rozsądną ilość dodawać, nie więcej niż 10 linków dziennie. Przykładowo aby zdobyć 1000 aktywnych (ponieważ linki dzisiaj są a jutro może ich nie być) linków przychodzących, będziemy potrzebować około dwóch lat dość ciężkiej pracy, ale opłaca się inaczej nie byłby to biznes.


Komentarze:
manaro napisał w 19-Lipiec-2010

Pora sprawdzić powyższe informacje w praktyce, właśnie powoli staram sie wypozycjonować moją stronę i myślę że powyzsze rady mi w tym pomogą.

seo napisał w 24-Wrzesień-2010

Ja polecam przetestować programik KataLoger który ułatwia dodawanie do katalogów http://spambot.pl/katalogowanie.html

Poprawiacz napisał w 14-Styczeń-2011

„na pewno”, a nie „napewno”. „niewiele”, a nie „nie wiele”. 😉

wawerski napisał w 29-Styczeń-2011

My chcemy więcej! Proszę kontynuować pisanie bloga 🙂


http://www.organ-music.net

Bielsko napisał w 7-Marzec-2011

jak znalesć idealne słowa kluczowe dla PIZZERIA i gdzie mozna umieszczac takie linki z anchorem typu:
Pizzeria bielsko czycatering bieslko
to trudne słowa zeby na forach je wsadzac w text

Komputer napisał w 16-Marzec-2011

Bardzo przydatny artykuł dla początkujących. Ale czy automatyczne dodawanie linków nie nałoży nam filtra na stronę?

Jest to bezpieczne, jesli robi sie to w rozsadnych ilosciach a nie pareset linkow dziennie ;]

Shade napisał w 16-Kwiecień-2011

Ciekawy artykuł choć przydałoby się więcej matematyki.
Bielsko, idealne słowa kluczowe znajdziesz za pomocą Google AdWords, propozycja słów kluczowych.

Jacob napisał w 2-Lipiec-2011

To wszystko prawda. Aby zaistnieć w sieci należy wygenerować ruch do swojej strony. Linkowanie w kierunku naszej strony ma ogromny sens. Warto jednak pamiętać by nie tworzyć pętli, czyli żeby nie wysyłać linka do strony, z której dostajecie link. Wysoko są notowane linki z domen o rozszerzeniu .edu jak ktoś chce, to mogę taki link zapewnić w zamian za link do mojej strony.

prawda napisał w 14-Lipiec-2011

Jak zwykle ogólniki :)))

Silver Band napisał w 28-Lipiec-2011

Świetny poradnik.

serwis napisał w 9-Sierpień-2011

bardzo przydatne

urlopek napisał w 5-Listopad-2011

Dobry artykuł do zobrazowania idei i metod pozycjonowania stron. Z praktyki wiem, że nie jest to prosta praca szczególnie jeśli pozycjonowana fraza jest dość popularna. Słusznie zauważyłeś, że jest to mozolne i czasochłonne.

bilety lotnicze napisał w 2-Grudzień-2011

Tak jest – takich inforamcji mamy na pęczki 🙂

Za WIEDZĘ (lub niewiedzę) trzeba płacić.

projektowanie stron warszawa napisał w 16-Grudzień-2011

Obawiam się że takie automatyczne działanie mogłoby mieć zgubny skutek dla strony, czy artykul z 2007r. jest jeszcze aktualny jeśli chodzi o kwestię bezpieczenstwa?

O jakie bezpieczeństwo chodzi?

Marcin Wesel napisał w 10-Luty-2012

Wydaje mi się, że autor zapomniał tutaj o jeszcze jednym rodzaju linków, mianowicie wewnętrznych.

Porządnie zaprojektowany system wewnętrznego linkowania może okazać się bardzo skuteczny w pozycjonowaniu.

Genialnym przykładem jest tutaj wikipedia, która w każdym artykule ma wplecione dziesiątki odnośników, linkujących do innych podstron z artykułami. Nic dziwnego, że znajduje się w top5 pod większość przedmiotowych zapytań.

Szymon napisał w 11-Kwiecień-2012

ciekawy artykuł:) pozdrawiam.

irek_karon napisał w 29-Kwiecień-2013

Przydatne informacje, trudno jednak o darmowe katalogi w tej chwili. Pozdrawiam.

Artur napisał w 14-Kwiecień-2014

Zdobywanie cennych linków jest dość czasochłonne i kosztowne. Obecnie ważne stają się linki z portali społecznościowych.

denhaag napisał w 16-Maj-2014

No tak mamy juz 2014 i troszke sie zmieniło pod tym względem ..Google juz tak bardzo nie punktuje linków przychodowych jak kiedyś .Teraz bardzo ważne jest to aby na stronie byl unikalny tekst .

Bartek - Memtor napisał w 18-Lipiec-2014

Po wprowadzeniu aktualizacji algorytmu Google Pingwin strony posiadające wyłącznie linki pod samym słowem kluczowym i słabej jakości, pochodzące na przykład z SWL dostały kary i powiadomienia w Narzędziach dla Webmasterów. Później wprowadzono aktualizację Panda (niedawno wyszła nowa wersja Panda 4.0) która zwraca uwagę na jakość treści i to nie tylko tej na stronie ale również tej na firmowym blogu czy tej, w której znajduje się link do naszej strony. Dlatego działania osób i firm odpowiedzialnych za wyniki w wyszukiwarkach muszą się zwrócić w kierunku innych rozwiązań. Na fali tych zmian znaczenia zyskała stara strategia marketingowa, wywodząca się z mediów tradycyjnych, która jednak zyskała szczególną pozycję w kontekście komunikacji internetowej, a mianowicie Content Marketing. Tworzenie wartościowych, dobrej jakości treści, które wychodzą naprzeciw realnym potrzebom użytkowników może generować linki spontaniczne. Można i należy oczywiście pomóc w tym procesie. Niemniej jednak zyskujemy wtedy szczególne linki – a mianowicie naturalne.

Twój komentarz

Imię (Nick): 
Email: 
URL: 
Komentarz: