21
06
    
Napisał (Maverick) w Podstawy @ 21-Czerwiec-2007

Chcesz zdobyć początkowe miejsca w wyszukiwarkach? Nie ma problemu! Jedynie co musisz zrobić to dodać kilka magicznych „Meta Tags” na Twojej stronie i załatwione. Brzmi bardzo prosto, prawda? Lecz tak naprawdę Meta Tags wcale nie są magicznym rozwiązaniem. Meta Tags nigdy nie gwarantują dostania się na szczyt w wyszukiwarkach, jedynie w pewnym stopniu pozwalają na kontrolę, jak nasze strony będą opisywane w niektórych wyszukiwarkach i czy mają być zindeksowane czy też nie.

Czym są Meta Tags?

Meta Tags są informacjami wpisywanymi w nagłówku kodu strony pomiędzy <head> a </head>, wielkość liter używanych w Meta Tags nie ma znaczenia. Istnieje całe mnóstwo Meta Tags, lecz dzisiejsze wyszukiwarki tak naprawdę zwracają uwagę tylko na kilka. Poniżej przedstawiam Meta Tags na które trzeba zwrócić uwagę i nie można ich pominąć przy optymalizacji kodu strony.

 

Meta Tag Title

 

<title>Optymalizacja i pozycjonowanie stron w internecie</title>

Wpisanie tej informacji w Meta Tag powoduje, że wyszukiwarka oraz przeglądarka (FireFox, Internet Exploler, itp.) będzie pokazywała tą stronę pod tytułem: „Tytuł mojej strony”. Title Meta Tag użwa się również do opisania strony w tzw. Ulubionych („Favorites” lub „Bookmarks”). Ilość znaków wpisanych w title nie powinna przekroczyć 64.

<meta name=”description” content=”Optymalizacja i pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych.”>

Description Meta Tag jest informacją, która odpowiada za skrócony opis naszej strony. Podajemy tutaj skrótową informację która odpowiada treści naszej strony (podstrony). Długość opisu powinna być w przedziale 200-500 znaków, optymalnie jedno lub dwa zdania.

<meta name=”keywords” content=”seo, optymalizacja stron”>

Keywords Meta Tag są to słowa kluczowe odpowiadające treści naszej strony. Słowa kluczowe oddzielamy przecinkami. Ogólna długość wpisów nie powinna przekroczyć 500 znaków. Optymalnie należy używać jedno lub dwu składowych słów.

Powyższe Meta Tags powinny być inne na każdej podstronie, czyli jeżeli strona internetowa składa się z 20 podstron (np. index.html, o-nas.html, galeria.html, kontakt.html, itp.) to każda podstrona powinna mieć różniące się opisy, słowa kluczowe i oczywiście tytuły. Co zrobić jeśli strona zawiera kilkanaście tysięcy podstron (np. sklep internetowy)? Do takich stron przydatny staje się „rewrite engine”.

<meta name=”robots” content=”index,follow”>

Robots Meta Tag, który informuje wyszukiwarkę czy ta strona ma być zindeksowana, czy też Robot indexujący ma opuścić tą stronę (noindex, nofollow). Jeśli w kodzie strony nie umieści się tego Meta Tag nie spowoduje to ujemnych wyników w wyszukiwarkach, po prostu jest to opcjonalny Meta Tag, który może być ale nie musi. Czasami zdążyć się może, że chcemy zablokować wyszukiwarkom dostęp do pewnych plików lub folderów na naszej stronie. Do tego przydatny staje się robot.txt.

 

Meta Tags

 

Istnieje jeszcze wiele innych „magicznych” Meta Tags jak:
<meta name=”author” content=”Imię i Nazwisko autora serwisu”>
<meta name=”distribution” content=”global”>
<meta name=”copyright” content=”TwojaStrona.com”>
<meta http-equiv=”content-language” content=”pl”>

jednak nie mają one znaczenia na pozycję strony w wyszukiwarkach, czyli można je umieścić w kodzie strony ale nie trzeba. Poprawnie przygotowane Meta Tags na pewno przysłużą się, chodź nie zagwarantują wysokiej pozycji w wyszukiwarkach.


 
20
06
    
Napisał (Maverick) w Wstępniak @ 20-Czerwiec-2007

Dzisiaj każdy może mieć szybko i bezboleśnie swoją stronę internetową. Koszty utrzymania witryny internetowej są bardzo niskie i w ciągu kilku minut (godzin) możemy mieć lepszą lub gorszą ale własną stronę internetową.

Schody się zaczynają, gdy chcemy aby ta strona była odwiedzana nie tylko przez nas samych…